Ako se gazis prejako, predug vremenski period...Ti si botanicar koji zeli da mu biljka napreduje, a pri tom joj ne da ni dovoljno svjetla, ni vode... Dorian je to jos bolje objasnio kad je rekao, porezes prst listom papira...Pustis da zaraste, koza je deblja na tom mjestu...Ali ako uradis to opet za 5minuta, i opet i opet...Nece ojacati... Isto je i sa treningom, ostecenja koja nastaju traze oporavak. Nekom genetika omoguci veci obim rada, ukoliko je u pitanju sportista koji ima dovoljan mentalni drive da iskoristi ono sto mu dnk nudi. Cist primjer je rutina Colemana i 6on/1off...Kada su naucnici jednom prilikom proucavali elitne bodi bildere 90ih, Flex je imao blagi myostatin deficency
dok je Roni imao gen koji mu je omogucavao brzi oporavak. Najbitnija cinjenica je ta, da je on to sam prepoznao i bez naucnika...Zadavsi sebi ono sto nije bas bilo konvencionalno u treningu vecine.
Koliko rada mozete podnijeti, tijelo vam jasno da do znanja. Tj koliko rada mozete podnijeti a da se propisno oporavite. Oporavak presudi. Pricali smo o progresiji, prvo sto je unisti je nedovoljno vremena za oporavak. Koliko je dovoljno vremena za oporavak. . . Ako snaga raste, dobar je pokazatelj, ali sa treniranjem bez znanja i nepotrebnim hakanjem cns-a mozete sebi nanijeti stetu i bez velikog obima rada...Buduci da pretreniranost moze biti i metabolicka i cns.
Pored genetike, pristupa ishrani....Oporavak ce zavisiti i od frekfencije ako malo pragmaticnije gledamo na stvari. Kada pitas nekog zasto ne radi prsa 3x nedeljno. Odgovor je uglavnom zbog toga jer se nece oporaviti. Kada ih pitas, kako su sigurni da se nece oporaviti...Odgovor je ...Upale...
One su mjerilo oporavka vecine, sad da predjemo malo tu oblast..:
Tijelo je inteligentnije nego sto mislimo. 21dan je period u kom mozemo stvoriti novu naviku, i period u kojem mozemo reprogramirati tijelo. Krenete raditi novi posao, ekstremno je zamorno...Krenete ustajati rano, i to je patnja. Otprilike 3 nedelje je potrebno da udjete u rutinu, i da podnosite gadan posao i da se sami od sebe budite rano
...Isto tako je i sa misicima. Uzmimo nekog ko je radio prsa 1 u 7 dana citav zivot, i zalio se sto mu zaostaju(npr moj slucaj). Imate upale prsa citave godine, koje traju cca 5dana. Nakon povecanja frekf na 2 x, upale naravno traju i dolaze jedna na drugu....Ne vidis ni dobitke na snazi...Posle 3e nedelje upale prolaze znatno brze i pomislis...Kao da tijelo zna kad ce dobiti sledovanje zeljeza...Pa jebem li ga...I zna... (samo je bitno obratiti paznju da se po mijenjanju frekfencije rada ne podupla volumen, jer mnogo je onih koji posle 1 treninga prsa i 5vjezbi sa po 4radne serije, pocnu raditi 2 treninga prsa sa po 5vjx4set..sto je prevelik stres po tijelo)
Pretreniranost ne izaziva frekfencija, u golden eri i vremenu najboljih prsnih misica upravo su te partije trenirali 3x nedeljno. Tijelo stvara misic da bi se adaptiralo na stres, vjerujem da je veca potreba za adaptacijom ukoliko zatrazimo od tijela 3x nedeljno da se adaptira...nego 1x....U natural uslovima upravo frekfencija je jedini ispravan nacin gradnje, buduci da je sinteza AK u treniranom misicu povecana nekih 72sata....Tako da jedno nedeljni treninzi nisu bas produktivni na takav hormonalni profil.
Ukratko...na kraju...prakticni savjet i implementacija:
Analizirajte svoje tijelo. Vi ga poznajete najbolje. Postoje misicne partije koje su vam hiperresponderi, sto znaci u prevodu....Da se ne trudite i ne fokusirate na tom treningu, rast cete....TIpa triceps posle prsa odradite 4serije potiska sa cela i imate balone od tricepsa....Ili npr imate listove bez da ste se patili da ih radite mnogo....1 nedeljno 4-5serija i to je to...Takve misicne partije trenirate najmanjom frekfencijom i obimom rada, buduci da veci triceps na npr zaostajuci biceps nije neka sreca....A fokus i frekfenciju prebacujete na zaostajucu misicnu partiju...Npr konkretno situacija jak triceps-slab biceps = 1trening tricepsa nedeljno-3treninga bicepsa nedeljno. Frekfencija je prvi alat ka popravljanju misicne partije, koji mozete koristiti.

Comments

Popular posts from this blog

Genetika